Достапни линкови

logo-print

Киргистанскиот премиер поднесе оставка


Јотомарт Оторбаев

Јотомарт Оторбаев

Киргистанскиот премиер Јотомарт Оторбаев најави дека се повлекува од функцијата, која ја извршува од април минатата година. Тој пред Парламентот порача дека не смее да има монопол на моќта во реалната демократија, без притоа да посочи која е причината за неговата оставка. Неговата оставка доаѓа за време на контроверзиите околу работењето на најголемиот рудник за злато Кумтор. Киргистанската влада поседува една третина од компанијата.

XS
SM
MD
LG