Достапни линкови

logo-print

Сојузниците ги продолжија воздушните напади во Јемен


Авиони на коалицијата предводена од Саудиска Арабија го продолжија бомбардирањето врз позиции на шиитските Хути бунтовници во Јемен, само еден ден откако тие беа прекинати со образложение дека биле постигнати саканите воени цели. До ова дошло бидејќи бунтовниците успеале да заземат една воена база на силите лојални на претседателот Абд Рабу Мансур Хади. Во меѓувреме, бунтовниците побараа прекин на воздушните напади како услов за почнување мировни преговори со посредство на Обединетите нации.

XS
SM
MD
LG