Достапни линкови

logo-print

ЕУ го обвини Газпром за монопол на пазарот


ЕУ го обвини рускиот енергетски гигант Газпром за злоупотреба на доминантната позиција во осум земји членки на Унијата, по повеќе од две години истрага. Еврокомесарот за конкурентност Маргарет Вестагер изјави дека откриле оти Газпром можеби изградил вештачки бариери за спречување на испорака на гасот од одредени централно источни европски земји до други земји со што ја нарушуваат прекуграничната конкуренција. Во соопштението е наведено и дека со тоа што националните пазари биле одделенина Газпром му овозможило да наплаќа цени, кои според ЕУ не биле фер. Газпром има рок од 12 месеци да реагира на обвинувањата.

XS
SM
MD
LG