Достапни линкови

logo-print

Заеднички вежби на земјите од Шангајската организација за соработка


Логото на Шангајската организација за соработка

Логото на Шангајската организација за соработка

Специјалните сили од земјите членки на Шангајската организација за соработка одржуваат заеднички воени вежби во Киргистан. Киргистанското министерство за одбрана соопшти дека воени единици од Кина, Казахстан, Киргистан, Русија и Таџикистан вчера ги започнале четиридневните вежби во Шамси Горде во близина на северниот град Токмок. Узбекистан, кој е исто така членка на организацијата не учествува во вежбите.

Според министерството, вежбите се наменети да се практикуваат во борбите против илегалните вооружени групи и терористи на отворен простор и во објекти за обезбедување на ослободување на заложници.

XS
SM
MD
LG