Достапни линкови

logo-print

Иран го поздрави запирањето на воздушните напади во Јемен


Иран го поздрави запирањето на четиринеделната воздушна кампања во Јемен од страна на коалицијата предводена од Саудиска Арабија. Според иранското министерство за надворешни работи, тоа претставува чекор напред во изнаоѓање мирно решение во таа земја. Претходно Саудиска Арабија соопшти дека кампањата врз шиитските Хути бунтовници во Јемен завршила, бидејќи биле постигнати „саканите воени цели“. Во меѓувреме, американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон го предупредил Техеран да не испорачува оружје во Јемен.

XS
SM
MD
LG