Достапни линкови

logo-print

Во експлозија на бомба загинаа 10 лица во Сомалија


Експлозијата во Могадишу

Експлозијата во Могадишу

Сомалиските власти соопштија дека во експлозија на автомобил бомба пред кафуле во главниот град Могадишу загинале најмалку 10 лица. Според нив, нападот се случил во близина на претседателската палата. Безбедносните служби истражуваат дали автомобилот бил управуван од бомбаш самоубиецили возилото било паркирано во близина на кафулето и експлозивот бил детониран со далечински управувач. Се уште никој не презема одговорност за нападот.

XS
SM
MD
LG