Достапни линкови

logo-print

ЕК се очекува да објави тужба за Газпром


Европската Комисија денеска се очекува да ја најави тужбата против рускиот енергетски гигант Газпром за неконкурентските практики во ЕУ, при што одлуката дополнително може да ги зголеми тензиите меѓу западот и Москва. Три години Брисел ги истражува обвинувањата против Газпром односно дека фирмата им забранува на одредени земји да го извезуваат гасот кој го купиле, за изедначување на цената на гасот со нафтата и за блокирањето на изворите на снабдување на ривалите. ЕК ќе го обвини Газпром за попречување на конкуренцијата на пазарите во централна и источна Европа, каде фирмата има доминантна позиција.

XS
SM
MD
LG