Достапни линкови

logo-print

Премиерите од Западен Балкан во Брисел за инфраструктурата


Јоханес Хан

Јоханес Хан

Премиерите на шест земји од Западен Балкан денеска во Брисел ќе разговараат со комесари на Европската унија за инвестиции во клучната сообраќајна инфраструктура што треба да го поврзе регионот. Состанокот ќе го водат комесарот за разговори за проширување Јоханес Хан и комесарот за транспорт Виолета Булц. На првиот состанок на шесте земји одржан неодамна во Приштина еврокомесарот Хан соопшти дека Европската комисија е подготвена да обезбеди милијарда евра за финансирање на сообраќајната инфраструктура во Западен Балкан. На денешниот состанок се очекува да бидат разгледани конкретните начини за да се оствари тоа.

XS
SM
MD
LG