Достапни линкови

logo-print

Зголемени безбедносни мерки за маратонот во Бостон


Зголемени мерки на безбедност се преземени во американскиот град Бостон пред денешното одржување на маратонот на кој се очекуваат илјадници учесници и набљудувачи. Светски познатиот маратон беше цел на терористички напад во 2013 година при кој загинаа 3 лица, а повредени беа 264. Маратонот се случува за време на паузата во судскиот процес против осомничениот за нападот Џокар Царнаев. Полицијата ги повика гледачите да не носат големи вреќи, бидејќи истите ќе бидат претресувани.

XS
SM
MD
LG