Достапни линкови

logo-print

Путин ќе ја посети Ерменија


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин ќе отпатува за Ерменија на 24 април за да присуствува на одбележувањето на стогодишнината од масовното убиство на Ерменците од отоманската империја. Кремљ соопшти дека Путин на церемонијата ќе присуствува на покана на ерменскиот претседател Серж Саркисјан. Русија е една од земјите кои убиството на еден и пол милион Ерменците го окарактеризираа како геноцид врз народот.

XS
SM
MD
LG