Достапни линкови

logo-print

Ирачките курдски сили ги потиснале милитантите на ИД


Курдските сили во северен Ирак соопштија дека напредувале против милитантите на Исламската држава. Во текот на изминатиот викенд, како што е прецизирано, Пешмерга силите ја повратиле контролата врз 84 квадратни километри во близина на Киркук при што биле убиени триесетина милитанти. Во акцијата курдските сили имале воздушна поддршка од сојузниците предводени од Соединетите држави.

XS
SM
MD
LG