Достапни линкови

logo-print

Состанок на ЕУ за кризата со имигрантите


Шефовите на дипломатиите на Европската унија денеска во Луксембург ќе расправаат за илегалната миграција. До ова доаѓа по страхувањата дека околу 700 имигранти се удавиле откако нивниот брод потонал на Медитеранот. Дваесет метарскиот рибарски брод потонал на 100 километри од брегот на Либија. Врз Европската унија постојано расте притисокот да стори нешто за да ги спречи ваквите трагедии. Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека е неопходна поинтензивна борба против шверцерите на луѓе. Од почетокот на годинава досега над 35 илјади баратели на азил и имигранти пристигнале во Европа.

XS
SM
MD
LG