Достапни линкови

logo-print

Кинескиот претседател во посета на Пакистан


Кинескиот претседател Кси Џинпинг

Кинескиот претседател Кси Џинпинг

Кинескиот претседател Кси Џинпинг денеска ќе престојува во посета на Пакистан со цел подобрување на економските односи меѓу двете земји. Пекинг и Исламабад се надеваат да создадат Пакистанско кинески економски коридор со цел поврзување на Арапското море со кинескиот западен регион Ксинџијанг. Исто така се очекува да бидат најавени кинески инвестиции за инфраструктурата и енергетскиот сектор во Пакистан во вредност од 46 милијарди долари.

XS
SM
MD
LG