Достапни линкови

logo-print

Асад ја обвини Турција за преземањето на градот Идлиб


Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад ја обвини Турција за падот на северозападниот сириски град Идлиб во рацете на исламските милитанти во минатиот месец. Според него, големата логистичка и воена поддршка од Турција имала клучна улога во поразот на неговите сили во Идлиб. Турските власти ги негираа обвинувањата на Асад. Исламските групи, меѓу кои и огранокот на Ал Кадеа во Сирија, Фронтот Нусра ја преземаа контролата врз Идлиб, кој се наоѓа во близина на турската граница.

XS
SM
MD
LG