Достапни линкови

logo-print

ОН загрижени за човековите права во источна Украина


ОН соопштија дека се загрижени оти состојбата со човековите права во некои делови од источна Украина уште повеќе ќе се влоши поради прекршувањата на примирјето. Портпаролката на комесарот за човекови права на ОН, Равина Шамдасани изјави дека има извештаи за интензивирање на борбите, особено во близина на аеродромот во Доњецк и во околината на селото Широкине.

Според неа, минофрлачи, артилерија и тенкови биле користени што е прекршување на договорот за примирје постигнат во Минск, Белорусија. Шамдасани порача и дека прекршувањата биле пријавени и од украинските сили и од проруските сепаратисти.

XS
SM
MD
LG