Достапни линкови

logo-print

Давутоглу со осуда за резолуцијата на ЕП за ерменскиот геноцид


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу остро ја осуди резолуцијата на Европскиот парламент, која од неговата земја бара да го признае „ерменскиот геноцид“ во 1915 година. Според него, резолуцијата симболизира зголемување на „расизмот“ во Европа. Тој порача дека ако ЕП сака да придонесе за мир не треба да носи одлуки кои поттикнуваат на омраза кон некоја религија или етничка група.

XS
SM
MD
LG