Достапни линкови

logo-print

Ирачките сили ја преземале контролата околу најголемата рафинерија


Ирачките власти соопштија дека владините сили ја преземале контролата врз спорната област во јужниот дел на земјата каде се наоѓа најголемата рафинерија за нафта како дел од тековните операции против милитантите на Исламската Држава. Генералот Ајад ал Лахаби изјави дека владините сили поддржани од воздушните напади на коалицијата предводена од САД и шиитската милитија успеале да ја преземат контролата врз градовите Ал Малха и Ал Мазрах, кои се наоѓаат на три километри од рафинеријата Баиџи. Според Лахаби, околу 160 милитанти загинале во борбите.

XS
SM
MD
LG