Достапни линкови

logo-print

Николиќ ја откажа посетата на Ватикан


Српскиот претседател Томислав Николиќ

Српскиот претседател Томислав Николиќ

Српскиот претседател Томислав Николиќ ја откажа официјалната посета на Ватикан откако неговиот авион мораше да се врати во Белград поради проблеми со моторот. Кабинетот за односи со јавност на владата соопшти дека моторот претрпел технички проблеми, но авионот слетал безбедно на белградскиот аеродром. Авионот, кој е произведен во 1981 година има историја на проблеми, кои ја зголемија загриженоста за неговата безбедност. Посетата на Николиќ, според властите, била во насока на почитување на добрите односи меѓу Ватикан и Србија.

XS
SM
MD
LG