Достапни линкови

logo-print

САД ќе ја штитат најголемата рафинерија во Ирак


генерал Мартин Демпси

генерал Мартин Демпси

Командантот на американските сили генерал Мартин Демпси изјави дека Соединетите држави се фокусирани врз заштитата на најголемата ирачка рафинерија во Баиџи која со месеци е цел на напади на милитантите на Исламската држава. Тој прецизира дека милитантите кои веќе ја имаат контролата врз градот Баиџи успеале да навлезат во некои делови на рафинеријата. Генерал Демпси изјави дека сега било поважно да се заштити рафинеријата отколку градот Рамади каде што, според најновите информации, милитантите на Исламската држава се приближуваат кон центарот на овој град во западниот дел на Ирак.

XS
SM
MD
LG