Достапни линкови

logo-print

Убиени двајца новинари во Украина


Олес Бузина

Олес Бузина

Познат украински новинар бил убиен денеска во Киев, по неколку часа откако беше застрелан друг новинар. Украинското министерство за внатрешни работи соопшти дека 45 годишниот Олес Бузина бил убиен од вооружени лица во близина на зградата каде што живеел. Според полицијата, новинарот Серхиј Сухобок бил исто така застрелан, но медиумите не прецизираа каде се случило убиството. Во конфликтот во источна Украина загинаа повеќе од 6000 луѓе.

XS
SM
MD
LG