Достапни линкови

logo-print

Пратеникот на ОН за сексуално насилство на Блискиот Исток


Пратеникот на Обединетите нации за сексуално насилство Заинаб Бангура

Пратеникот на Обединетите нации за сексуално насилство Заинаб Бангура

Пратеникот на Обединетите нации за сексуално насилство Заинаб Бангура денеска ја започнува посетата на Сирија, Ирак, Јордан, Либија и Турција. Во извештајот на Светската организација објавен деновиве, се наведува дека во минатата година биле забележани голем број на силувања, сексуално ропство и присилни бракови што ги вршеле припадници на екстремистичките групи, како Исламската држава и Ал Каеда. „Сексуалното насилство се користи како терористичка тактика од страна на радикалните групи“, се оценува во извештајот на Обединетите нации.

XS
SM
MD
LG