Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху го спореди Иран со нацистите


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го предупреди светот да не ги затвора очите пред агресивната политика на Иран на Блискиот Исток, како што тоа го стори со нацистичка Германија. „Како што нацистите настојуваа да ја згазат цивилизацијата и да ја заменат со „ариевска раса“, како и да ги сотрат Евреите, така и Иран се стреми да ја преземе контролата врз регионот и да ја уништи еврејската држава“, изјави Нетанјаху во обраќањето по повод одбележувањето на 15 април, Денот на холокаустот. Тој е против рамковниот нуклеарен договор меѓу шесте светски сили и Иран што на 2 април беше постигнат во Швајцарија.

XS
SM
MD
LG