Достапни линкови

Столтенберг-На Црна Гора и е отворен патот во НАТО


Генералниот секрeтар на НАТО, Јенс Столтенберг

Генералниот секрeтар на НАТО, Јенс Столтенберг

Генералниот секрeтар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави денеска дека вратата на Алијансата останува отворена за Црна Гора и дека земјата треба да ги интензивира реформите, особено во областа на владеењето на правото. Тој по средбата со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ во Брисел воедно и ја пофали Црна Гора за досегашниот напредок кон членството во НАТО. Ѓукановиќ изјави дека го запознал генералниот секретар со досегашните напори за исполнување на условите за членство и дека е оптимист оти поканата ќе пристигне во текот на следните неколку месеци.

XS
SM
MD
LG