Достапни линкови

logo-print

Еродган против резолуцијата на ЕП за геноцид врз Ерменците


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја отфрли резолуцијата која треба да биде усвоена од Европскиот Парламент и во која како геноцид ќе биде опишано убиството и депортацијата на околу милион и пол Ерменци од отоманските Турци пред еден век. Резолуцијата е поддржана од главните политички партии во Парламентот, кој се приклучува на одбележувањето на сто годишнината од настанот во знак на европска солидарност и правда. Во неа е наведено дека Анкара треба да ги отвори архивите, да се соочи со минатото и да го признае геноцидот врз Ерменците со што ќе го отвори патот на помирување меѓу народите.

XS
SM
MD
LG