Достапни линкови

logo-print

Контраофанзива на ИД во ирачкиот град Рамади


Жители на ирачката покраина Анбар соопштија дека милитантите на Исламската држава започнале контраофанзива во близина на градот Рамади, при што ја преземале контролата врз три села. Според извештаите, продолжуваат борбите во источниот дел на Рамади на два километри оддалеченост од владината зграда во градот, при што ирачките сили биле поддржани и од воздушни напади.

Борбите доаѓаат по два дена откако ирачките сили започнаа операција за преземање на контрола врз територијата во североисточниот дел на Рамади од милитантите.

XS
SM
MD
LG