Достапни линкови

logo-print

Министерски состанок на Г7 во Германија


Франк Валтер Штајнмаер

Франк Валтер Штајнмаер

Шефовите на дипломатиите на седумте индустриски развиени земји го продолжуваат дводневниот состанок во германскиот град Либек. Домаќинот Франк Валтер Штајнмаер изјави дека на состанокот се расправа за најновиот напредок во решавањето на кризата во Украина и за постигнатиот рамковен договор за иранската нуклеарна програма. Во групата Г7 се Британија, Канада, Франција, Јапонија, Германија, Италија и Соединетите држави. Во оваа група веќе не е Русија поради нејзината анексија на украинскиот полуостров Крим во минатата година.

XS
SM
MD
LG