Достапни линкови

logo-print

Меркел бара унифициран став за санкциите за Иран


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика земјите кои спроведоа санкции врз Иран за нуклеарната програма на земјата да го одржат унифицираниот пристап во нивното повлекување. Коментарот на Меркел доаѓа по одлуката на Русија да ја укине забраната за испорака на ракетниот систем С 300 на Иран. Според Меркел, земјите треба да ги повлечат санкциите заедно и што поскоро. Таа воедно порача дека Иран и шесте светски сили се уште имаат многу работи да завршат пред да го финализираат договорот за нуклеарната програма.

XS
SM
MD
LG