Достапни линкови

logo-print

Британија внимава на руските бродови во Ламанш


Британското министерство за одбрана соопшти дека ги набљудува руските воени бродови кои се наоѓаат во англискиот канал. Тие влегле во каналот на патот кон Северен Атлантик каде ќе извршат воени вежби. Според министерството, не било забележано дека бродовите извршуваат некакви вежби. Глетката на руски бродови во каналот е честа, но во моментов има зголемени тензии поради улогата на Москва во конфликтот во источна Украина и воените активности во близина на земјите членки на НАТО.

XS
SM
MD
LG