Достапни линкови

logo-print

Ден на жалост во Сибир за жртвите од пожарот


Во јужниот дел на Сибир во Русија се одржа ден на жалост за жртвите од пожарите кои го зафатија регионот. Руското министерство за вонредни ситуации соопшти дека 23 лица загинале, а повеќе од 900 лица од неколку градови и села биле повредени од пожарите кои биле предизвикани од горењето на сувите лисја, а се рашиле поради силните ветрови. Најмалку 1500 домови биле уништени, а 5000 луѓе останале на улица.

XS
SM
MD
LG