Достапни линкови

logo-print

Таџикистан забрани аџилак за помлади од 35 години


Таџикистанскиот претседател Емомали Рамон

Таџикистанскиот претседател Емомали Рамон

Таџикистан им забрани на граѓаните помлади од 35 години да одат на аџилак во Мека. Забраната доаѓа по еден месец откако претседателот Емомали Рамон повика на долгорочен одржлив концепт базиран на секуларизам. Многу од жителите на земјата веруваат оти забараната е обид да се спречи младите лица да развијат радикални идеи и да им се приклучат на екстремистичките групи како Исламската држава.

Владиниот комитет за религиски и културни прашања соопшти дека целта на забраната е да им се даде поголема шанса на повозрасните лица, бидејќи Саудиска Арабија го ограничила бројот на верници од секоја земја.

XS
SM
MD
LG