Достапни линкови

logo-print

Ирак ќе бара воена помош од САД


Ирачкиот премиер Хаидар ал Абади

Ирачкиот премиер Хаидар ал Абади

Ирачкиот премиер Хаидар ал Абади се очекува да побара поголема воена поддршка од САД во борбата против милитантите на Исламската држава. Тој денеска во Вашингтон ќе оствари средба со американскиот претседател Барак Обама. Пред да замине за Белата куќа Абади изјави дека целта е да се обезбеди значително зголемување на воздушната поддршка и испораката на оружје. Посетата на Абади доаѓа по еден ден откако Пентагон соопшти дека милитантите на Исламската држава ги губат позициите, но во големи делови на Ирак, вклучувајќи го и Мосул се уште имаат контрола.

XS
SM
MD
LG