Достапни линкови

logo-print

Ирачките сили во офанзива против ИД во Анбар


Ирачките безбедносни сили покренале операција со цел ослободување на областа во западната провинција Анбар која е под контрола на милитантите на Исламската држава. Копнени сили, поддржани од воздушни напади напредувале од неколку страни кон главниот град на провинцијата Рамади. Станува збор за главно сунитска провинција. Претходно ирачките сили потпомогнати од шиитски борци поддржани од Иран успеале да ја вратат контролата врз градот Тикрит.

XS
SM
MD
LG