Достапни линкови

logo-print

САД загрижени за одлуката на Русија


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Белата куќа соопшти дека американскиот државен секретар Џон Кери на неговиот руски колега Сергеј Лавров му ја пренел загриженоста за одлуката на земјата да ја укине забраната за испорака на проектили на Иран. Рускиот претседател Владимир Путин денеска го потпиша декретот, а Лавров изјави дека проектилите се исклучително одбранбено оружје. Според Лавров, проектилите нема да ја попречат безбедноста на ниту една земја во регионот, вклучувајќи го и Израел.

Кремљ соопшти дека го замрзнале договорот за испорака на напредниот ракетен систем во Иран во 2010 година, поради притисокот од западот и санкциите на ОН против земјата поради нуклеарната програма на Техеран.

XS
SM
MD
LG