Достапни линкови

logo-print

Русија ја укина забраната за испорака на проектили на Иран


Рускиот претседател Владимир Путин денеска

Рускиот претседател Владимир Путин денеска

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша декрет со кој се укинува забраната за испорака на анти-ракетниот систем С 300 на Иран. Кремљ соопшти дека го замрзнале договорот за испорака на напредниот ракетен систем во Иран во 2010 година, поради притисокот од западот и санкциите на ОН против земјата поради нуклеарната програма на Техеран. Шесте светски сили и Иран пред некое време постигнаа рамковен договор за нуклеарната програма.

XS
SM
MD
LG