Достапни линкови

logo-print

Талибанците убиле 18 војници во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека талибанците убиле најмалку 18 војници во нападите низ североисточниот дел на земјата во изминатите денови. Министерството за одбрана соопшти дека најмалку 33 војници биле убиени, мачени и повредени за време на борбите во покраината Бадакшан. Некои од нив се водат и за исчезнати, а некои од војниците биле обезглавени. Најголем дел од борбите се случија на 10 април кога талибанците извршија напади врз неколку позиции на безбедносните сили во реонот Јурм.

XS
SM
MD
LG