Достапни линкови

logo-print

Големи поплави во Казахстан


Поплавите во Казахстан

Поплавите во Казахстан

Патиштата во неколку делови на Казахстан се затворени поради големите поплави предизвикани од топењето на снегот. Комитетот за вонредни ситуации соопшти дека стотици жители биле евакуирани од десетици градови и села во зафатените подрачја, при што засега нема пријави за жртви. Температурите во некои регион во земјата се искачија на 26 степени, што предизвика брзо топење на снежните наноси.

XS
SM
MD
LG