Достапни линкови

logo-print

Турција со критика за папата за употребата на зборот геноцид


Папата Францис

Папата Францис

Турција упати критика до папата Францис поради употребата на зборот геноцид за време на одбележувањето на годишнината од убиствата на Ерменците во отоманската империја. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека да се говори еднострано е несоодветно за папата и за функцијата која ја претставува.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на Твитер напиша дека коментарот на папата била далеку од правната и историската реалност. Според него, верските власти не смеат да поттикнуваат незадоволство и омраза со неосновани обвинувања.

XS
SM
MD
LG