Достапни линкови

logo-print

Протест на САД за пресретнувањето нивен авион


Соединетите држави упатија протест поради пресретнувањето нивен извидувачки авион од руски борбен ловец во минатата недела. Портпаролот на Пентагон Марк Рајт изјави дека Вашингтон упатил протест до Москва преку дипломатски канали по инцидентот што се случи на 7 април над Балтичкото море. Се наведува дека тоа било небезбедно и непрофесионално однесување. Руските власти демантираат дека нивниот пилот направил нешто лошо. Ова не е прв пат што Вашингтон протестира до Москва за слични вакви блиски средби во воздухот.

XS
SM
MD
LG