Достапни линкови

logo-print

Турција незадоволна поради изјавата на папата за ерменскиот геноцид


Турското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека испратило протестно писмо до амбасадорот на Ватикан во Анкара поради изјавата на папата Франциско дека убиствата на Ерменците во Османлиската империја се „прв геноцид на 20. век“. Поглаварот на Римокатоличката црква претходно денеска на неделната миса по повод одбележувањето на 100-годишнината од ерменскиот масакр рече дека во текот на минатиот век, човечкиот род доживеал три огромни трагедии без преседан. Првата рече го погодила ерменскиот народ , а другите два ги извршиле „нацистичкиот и сталинистичкиот режим“. Голем број историчари го сметаат убиството на милиони ерменци во Османлиската империја како „прв геноцид на 20. век“, но официјална Анкара категорично ги отфрла ваквите обвинувања. Ерменскиот геноцид е признат од 20-тина земји, меѓу кои Франција, Швајцарија, Русија, Канада, но и од Европскиот парламент.

XS
SM
MD
LG