Достапни линкови

logo-print

Русија со реакција за украинската забрана на советски симболи


Руското министерство за надворешни работи одговори остро на законот усвоен во Украина во четвртокот со кој се забранува користење на симболи од советската ера и може да се бара отстранување или уништување на сите споменици од советскиот период на Украина. Во соопштението испратено вчера од руското министерство за надворешни работи се наведува дека обидите на украинските власти да ги избришат сеќавањата за минатото на земјата можеле да доведат до уште поголеми проблеми во украинското општество. Во него се критикува украинската забрана на “пропаганда на тоталитарниот комунистички и нацистички режим” наведувајќи дека Киев користел “тоталитаристички методи” со кои се загрозувала слободата на медиумите и мислењето. Руското министерство пишува и дека Москва продолжува со загриженост да ја следи состојбата и украинските власти кои се обидувале да го избришат херојското

XS
SM
MD
LG