Достапни линкови

logo-print

Борби во североисточен Аванистан


Авганистанската полиција соопшти дека нивните безбедносни сили убиле најмалку 18 талибански бунтовници вклучително и странски борци во североисточната провинција Бадакшан. Зборувајќи вчера вечерта шефот на локалната полиција рече дека интензивните борби се уште се во тек. До нив, како што соопшти тој, дошло откако утрината талибанските бунтовници ги нападнале безбедносните стражи во областа. На местото на настанот било пратено и засилување за безбедносните сили, а двајца војници се повредени. Во други три одделни напади во Авганистан загинаа 15 луѓе, а десетици се повредени.

XS
SM
MD
LG