Достапни линкови

logo-print

Русија против намалувањето на делегациите во НАТО


Рускиот заменик министер за надворешни работи Алексеј Мешков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Алексеј Мешков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Алексеј Мешков изјави дека одлуката на НАТО да го намали бројот на руски претставници во организацијата „потсетува на духот од студената војна“. НАТО претходно соопшти дека на делегациите на земјите членки ќе им биде дозволено да имаат максимум по 30 претставници. Русија наводно е единствената земја чија делегација има 50 претставници. Според Алијансата, новите ограничувања се практична мерка, која не е насочена против Русија.

XS
SM
MD
LG