Достапни линкови

logo-print

Во пожар изгоре џамија во Дагестан


Пожарот во џамијата во Дагестан

Пожарот во џамијата во Дагестан

Централната џамија во градот Кизлиар во Дагестан била уништена од пожар. Локалните власти соопштија дека никој не бил повреден во пожарот, кој избил за време на утринската молитва. Според нив, објектот речиси целосно изгорела и покрај тоа што пожарникарите дошле на местото на инцидентот 4 минути по повикот. Се уште не се знае која е причината за несреќата, но немало индикации дека пожарот е подметнат. Во Дагестан често има случаи на насилство кое е поврзано со исламистичките бунтовници.

XS
SM
MD
LG