Достапни линкови

logo-print

Пакистан не се вклучува во конфликтот во Јемен


Припадници на шиитските бунтовници Хута во Јемен

Припадници на шиитските бунтовници Хута во Јемен

Пакистанскиот парламент усвои резолуција за Јемен, во која се повикува сите фракции во земјата да ги решат мирно нивните несогласувања и притоа во неа е изразена желба Исламабад да остане неутрален во конфликтот. Пратениците едногласно ја усвоија резолуцијата, откако претходно порачаа дека се против воена интервенција на Пакистан во Јемен. Саудиска Арабија вршеше притисок врз својот сојузник Пакистан да и се придружи на коалицијата, предводена од земјата која се бори со шиитските бунтовници во Јемен.

XS
SM
MD
LG