Достапни линкови

Тачи-Белград погрешно ја интерпретира изјавата на Рама


Шефот на косовската дипломатија Хашим Тачи

Шефот на косовската дипломатија Хашим Тачи

Шефот на косовската дипломатија Хашим Тачи изјави денеска дека идејата за голема Албанија е смислена во Србија и нема никаква врска со Албанците. Коментарот на Тачи доаѓа еден ден откако Белград и Брисел ја осудија изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за тоа дека Косово и Албанија порано или подоцна ќе се обединат. Според него, Белград погрешно го интерпретира Рама. Тачи смета дека приклучувањето кон ЕУ е волја и желба на граѓаните и политичкото раководство на Косово и на Албанија.

XS
SM
MD
LG