Достапни линкови

logo-print

Хаменеи воздржан за нуклеарниот договор


Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи изјави дека тој ниту се согласува, ниту е против рамковниот договор за нуклеарната програма на Техеран. Според него, привремениот договор кој беше постигнат меѓу Иран и шесте светски сили во Лозана, Швајцарија не е обврзувачки. На 2 април беше постигнат рамковниот договор, кој треба да го отвори патот за финализирање на конечниот договор до крајниот рок на 30 јуни.

XS
SM
MD
LG