Достапни линкови

Тачи-Изјавата на Рама е погрешно протолкувана


Косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи

Косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи

Косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи порача дека изјавата на албанскиот премиер Еди Рама е погрешно протолкувана. Според него, тој не зборувал за неизбежно обединување на Косово и Албанија, туку за бришење на границите откако двете земји ќе станат членки на Европската унија. Тачи по средбата со хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ во Загреб посочи и дека Рама е реформски настроен политичар кој има силна перспектива за патот на својата земја, односно дека силно го поддржува дијалогот со цел да дојде до нормализација на односите меѓу Косово и Србија.

XS
SM
MD
LG