Достапни линкови

logo-print

Грчкиот премиер Ципрас во Москва


Грчкиот премиер Алексис Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се очекува денеска во Москва да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Оваа посета предизвика големо внимание со оглед на критиките на грчкиот премиер на санкциите на Европската унија против Русија и тензиите околу финансиските проблеми на Грција. До посетата доаѓа во време кога Атина преговара со меѓународните кредитори за нова транша пари од пакетот за спасување на Грција од банкрот. Премиерот Ципрас изјави дека Грција би можело да биде мост меѓу Западот и Русија при што како предности ги наведе: „заедничките корени, заедничката борба, заедничката вера и култура“. Руските медиуми шпекулираат дека Москва ќе и понуди на Атина поевтин гас и нови заеми.

XS
SM
MD
LG