Достапни линкови

logo-print

Пакистан не брза со одлуката за Јемен


Пакистанскиот премиер Наваз Шариф

Пакистанскиот премиер Наваз Шариф

Пакистанскиот премиер Наваз Шариф изјави дека не брза со донесувањето одлука дали земјата ќе и се придружи на коалицијата предводена од Саудиска Арабија кој се бори против шиитските бунтовници во Јемен. Шариф за време на парламентарната дебата за ситуацијата во Јемен порача дека очекува дипломатските напори со другите муслимански земји да донесат резултати. Тој го повика и Иран да се вклучи во меѓународната дискусија за безбедноста во Јемен.

XS
SM
MD
LG