Достапни линкови

logo-print

Ослободени уште 62 офицери во Турција


Последните 62 офицери кои беа уапсени за наводен заговор во 2003 година за соборување од власт на тогашниот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска беа ослободени од турскиот суд. Адвокат на одбраната соопшти дека електронските докази не биле прифатливи за обвинителот. Во 2012 година друг суд ги осуди офицерите, но Уставниот суд минатата година нареди повторување на процесот.

XS
SM
MD
LG